piątek, 3 czerwca 2022

Korzyści z konsolidacji kredytów

Korzyści jakie daje przeprowadzenie konsolidacji, znajdziesz na pewno. Bo sam kredyt konsolidacyjny, to… jednak kredyt i ma więcej wad niż zalet.

Korzyści z konsolidacji kredytów

Kiedy konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? Tylko wówczas, kiedy przeprowadzając konsolidację kredytów zaoszczędzimy pieniądze. Po prostu wyjdzie taniej spłacać nowy kredyt konsolidacyjny niż stare, konsolidowane pożyczki i kredyty.

Niestety, przy rosnących stopach procentowych, jest to coraz trudniejsze. Analiza ewentualnych korzyści ekonomicznych jest możliwa do przeprowadzenia wyłącznie w praktyce, a nie w teorii.

Obecnie, częstszą przyczyną podejmowania decyzji o konsolidacji kredytów, są rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Coraz większe obciążenia w domowym budżecie z tytułu płaconych rat, spowodować może zachwiane stabilnością domowych finansów. Jeżeli twoje dochody nie rosną, a wydatki w każdym miesiącu są coraz większe, to można zastanowić się nad skonsolidowaniem zobowiązań kredytowych.

Bo jaka jest podstawowa zaleta konsolidacji kredytów? Połączenie wielu różnych kredytów w jeden. Od kredytów gotówkowych, poprzez kredyty samochodowe, a kończąc na limitach w kartach i rachunkach ROR (uwaga: o produktach, które można skonsolidować decyduje bank).

Tak potocznie mówi się o konsolidacji kredytów. „Połączenie” polega na tym, że wypełniając wniosek o kredyt konsolidacyjny, wyszczególniamy kredyty i pożyczki, które mają zostać zamknięte.

Zakładając, że decyzja kredytowa jest pozytywna, bank po podpisaniu umowy kredytowej, udzielana nam kredyt konsolidacyjny i spłaca te zobowiązania. Pieniędzy nie otrzymujemy na konto, chyba, że jest to pożyczka konsolidacyjna – wówczas, to my sami zamykamy kredyty i pożyczki w wyznaczonym czasie. Ostatecznie po konsolidacji mamy do spłacenia jeden kredyt.

Kredyt konsolidacyjny a mniejsza rata

To, że zmniejszymy liczbę spłacanych kredytów, to jedna z zalet konsolidacji. Ważniejsze jest jednak to, że wydłużając czas kredytowania, można zmniejszyć nową ratę. W zależności od czasu, na jaki zdecydujemy się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, nową ratę można obniżyć nawet o 30% (i więcej), w stosunku do tego co było przed konsolidacją. A to jest na pewno znaczne odciążenie domowego budżetu.

Jednocześnie pojawia się nam wada, nie konsolidacji kredytowej, ale kredytu ogólnie.

Spłata każdego kredytu bankowego, to nie tylko konieczność oddania pożyczonego kapitału, ale również i kosztów kredytowych: odsetki, prowizja, ubezpieczenie. Te dwa ostatnie koszty nie muszą wystąpić, ale odsetki będą na pewno,

Co więcej, koszt odsetkowy będzie tym większy, im dłużej spłacamy kredyt (mniejsza rata kredytowa) i im większa jest kwota konsolidacji. Należy mieć to na uwadze i zdawać sobie sprawę, że wysokość naszego całego zadłużenia z pewnością wzrośnie.

Czy warto jest konsolidować kredyty? Jest to sprawa indywidualna, uzależniona od obecnych możliwości finansowych, a nawet bardziej - tych przyszłych. Jeżeli rośnie niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej, to konsolidacja kredytów lub restrukturyzacja poszczególnych umów kredytowych, staje się konieczna i niezbędna. Zwłaszcza wówczas, kiedy nie mamy żadnych innych możliwości, aby ograniczyć wydatki lub zwiększyć dochody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.