wtorek, 3 maja 2022

Kredyt gotówkowy jaki bank wybrać?

Kredyt gotówkowy jaki bank wybrać

Kredyt gotówkowy w banku, a właściwie pożyczka gotówkowa, może być przeznaczona na dowolny cel – zakup samochodu, sprzętu sportowego, remont mieszkania/domu i innych.

W przeciwieństwie do innych kredytów środki w ten sposób mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony w postaci hipoteki na nieruchomości (wówczas mielibyśmy do czynienia z pożyczką hipoteczną). Zdarza się, że w przypadku wysokiej kwoty kredytu i długiego okresu kredytowania oraz przy gorszej ocenie kredytowej, bank może wymagać wykupienia ubezpieczenia, poręczenia spłaty osób trzecich lub przedstawienia innego zabezpieczenia.

Przed podjęciem decyzji o wyborze banku, warto na początku zapoznać się z propozycjami w bankach, a w kolejnym kroku porównać już co najmniej dwie oferty kredytowe. Im więcej informacji zgromadzimy na temat konkretnej, tym większe szanse na korzystniejszy wybór.

Jaki bank ma najtańszy kredyt gotówkowy?

Nie ma na to jednej odpowiedzi. Łatwiej jest napisać jakie dokumenty należy przygotować ubiegając się o kredyt gotówkowy, kto na pewno nie otrzyma kredytu, niż wskazać w tej chwili najtańszy kredyt gotówkowy...

Należy bowiem pamiętać, że propozycje kredytowe w bankach zmieniają. Dzisiejsza propozycja nie musi być już dostępna jutro. Podwyżki stóp procentowych dokonywane przez RPP NBP wymagana dokonywania korekt w propozycjach kredytowych. To wszystko sprawia, że bardzo trudno wskazać obiektywnie najtańszy kredyt gotówkowy na dany moment.

Dodatkowo dochodzi czynnik indywidualny konsumenta-kredytobiorcy: ocena kredytowa. I to w zasadzie one decyduje w ostateczności o ofercie kredytowej. Bo im ocena dokona przez bank będzie lepsza, to i większe możliwości obniżenia np. oprocentowania lub prowizji. I tym samym kredyt gotówkowy jest tańszy.

Na całkowity koszt kredytu gotówkowego wpływają nie tylko poszczególne czynniki kosztowe oferty kredytowej, takie jak:

  • oprocentowanie,
  • prowizja kredytowa,
  • koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.

Ale także wysokość kredytu, czas spłaty oraz rodzaj rat kredytowych (równe, malejące). Dłuższy czas spłaty, to większy koszt odsetkowy. Większa kwota kredytu, to również większy koszt odsetkowy, ale i większa wysokość prowizji. Wybór rat malejących oznacza mniejszy koszt odsetkowy, ale i mniejszą zdolność kredytową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.