środa, 22 czerwca 2022

Zdolność kredytowa a kredyt konsolidacyjny

Czy niezbędne jest posiadania zdolności kredytowej, aby uzyskać możliwość skonsolidowania kredytów i otrzymania kredytu konsolidacyjnego?

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa jest absolutnie konieczna w sytuacji, kiedy ubiegamy się o jakikolwiek kredyt lub pożyczkę. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że kredyt konsolidacyjny, to zupełnie nowe zobowiązania i bank dokładnie przeanalizuje zdolność kredytową, nawet wówczas, kiedy tydzień wcześniej kupowaliśmy np. sprzęt AGD na raty.

Procedura analizy zdolności kredytowej, nie jest jakimś „widzimisię” banków, tylko wynika to wprost z przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim. Co więcej: analizę taką przeprowadzają również i firmy pożyczkowe, kiedy ubiegasz się o pożyczkę niebankową i nie można otrzymać kredytu lub pożyczki bez zdolności kredytowej.

Poza samą oceną zdolności do spłaty nowego zobowiązania (uzyskiwane dochody i ponoszone wydatki w gospodarstwie domowym), bank zweryfikuje potencjalnego kredytobiorcę pod względem wiarygodności kredytowej. Zapozna się zatem z raportem pozyskanym z BIK oraz z innych baz (w tym tzw. baz dłużników).

Tylko osoby, które uzyskają całościową pozytywną ocenę kredytową, mogą uzyskać kredyt konsolidacyjny i skonsolidować w jeden kredyt wybrane zobowiązania.

Kredyt konsolidacyjny a zdolność kredytowa

Zmniejszenie rat kredytowych i konsolidacja kredytów jest niejednokrotnie jedyną możliwością zrestrukturyzowania zadłużenia i są to największe korzyści z konsolidacji kredytów. Czekanie do ostatniej chwili z złożeniem wniosku kredytowego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko bowiem należy znaleźć trochę czasu na zapoznanie się z propozycjami, skontaktowanie się bankiem w sprawie oferty, ale i konieczne jest również:

1. Przeanalizowanie naszej obecnej i przyszłej sytuacji finansowej,
2. Zadecydowanie o zakresie konsolidacji: jakie produkty zamierzamy skonsolidować. Ma to decydujący wpływ na wysokość kredytu.
3. Ustalenie wysokości nowej raty, która pomoże nam poprawić płynność finansową. Nowa rata będzie zatem uzależniona od okresu kredytowania.
4. Analiza oferty kredytowej, poszczególnych kosztów kredytowych oraz całkowitego kosztu kredytu.

Pamiętaj! Podczas oceny zdolności kredytowej branych jest wiele czynników, spośród nich najważniejsze są:

  • Dochody i ich źródła, np. umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna, staż pracy u obecnego pracodawcy.
  • Wysokość wydatków w gospodarstwie domowym, zarówno tych stałych związanych z opłatami za czynsz, prąd, abonamenty, jak i spłacane inne zobowiązania kredytowe, które nie będą konsolidowane,
  • Sytuacja osobista: sytuacja rodzinna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.