Oprocentowanie nominalne, czyli jest to ta wartość, która jest najczęściej eksponowana w reklamach, ale nie jest oczywiście jedynym kosztem kredytu. Od oprocentowania nominalnego zależy tylko to, ile odsetek zapłacimy od pożyczonego kapitału. Poza tym kosztem jest jeszcze przecież prowizja, a może być dodatkowo opłata przygotowawcza, opłata za obsługę kredytu, opłata administracyjna, ubezpieczenie czy wreszcie opłata za ustanowienie zabezpieczenia kredytu (kredyty i pożyczki hipoteczne).
RRSO kredytu
Wybierając kredyt powinieneś sprawdź, jaki jest całkowity koszt kredytu. Każdy bank (a zgodnie z Ustawą Konsumencką, każdy podmiot udzielający pożyczek i kredytów) zobowiązany jest do poinformowania o wysokości RRSO kredytu - jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
RRSO jest całkowitym kosztem kredytu, który ponosi kredytobiorca. Uwzględnia on oprocentowanie nominalne, prowizje, ubezpieczenie oraz inne opłaty bankowe, spłacane w ratach miesięcznych. Zasada, którą możemy się kierować w porównywaniu kredytów jest taka, że im mniejsze RRSO, tym kredyt jest tańszy.
Decyzja kredytowa
Pamiętaj, aby przy wyborze banku i kredytu, nie kierować się emocjami. Należy podejmować decyzję racjonalną i przemyślaną. W końcu to Ty zapłacisz za kredyt, dlatego należy obiektywnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy zanim dokonasz wyboru i złożysz podpis na umowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.