czwartek, 20 kwietnia 2017

Pożyczki pozabankowe. Dlaczego tak drogo?

Koszty jakie są naliczane za udzielenie pożyczki pozabankowej nie są małe, a takie pożyczki, podobnie jak firmy pożyczkowe działające w tym segmencie są negatywnie odbierane w społeczeństwie. Głównie przez osoby, które z takiej formy finansowania nigdy nie korzystały.

Dlaczego pożyczki pozabankowe są, aż tak drogie? Zwłaszcza pożyczka pozabankowa na raty... Przyczyn jest kilka. W tym przypadku nie można abstrahować od zdolności kredytowej konsumenta, pieniądze pożyczane są na krótki okres czasu i w zdecydowanej większości na stosunkowo niewielkie kwoty, osobom, które nie otrzymają kredytu w banku. Są to pożyczkobiorcy o podwyższonym ryzyku, co powoduje, że firma ponosi większe ryzyko z udzieleniem takich pożyczek.

Banki pożyczają pieniądze zdeponowane przez klientów, nie mogą angażować się w tak ryzykowną działalność. Firmy pożyczkowe natomiast (nie są to parabanki), to zwykłe podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które ryzykują swój kapitał, zdając sobie sprawę z podjętego ryzyka w tego rodzaju działalności.

Upadłość konsumencka

W 2009 roku weszła w życie ustawa, która wprowadziła do prawa polskiego upadłość konsumencką.

Takie postępowanie upadłościowe może być prowadzone na wniosek dłużnika.

Postępowanie upadłościowe może być wszczęte wobec osób, które stały się niewypłacalne w skutek tylko wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Należy podkreślić, że sytuacja taka nastąpiła bez ich winy. Sąd zatem, nie będzie mógł np. ogłosić upadłości, gdy dłużnik był już niewypłacalny w momencie zaciągania kredytu lub pożyczki, lub też gdy dana osoba straciła pracę z własnej wini lub za jej zgodą.

Ustawa zakłada, że z takiej możliwości - ogłoszenia upadłości, dłużnik nie może korzystać częściej, niż raz na 10 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.