Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej. W przeciwieństwie do kart bankomatowych, czyli debetowych, można z niej korzystać nawet wówczas, gdy na rachunku bankowym nie posiadamy wystarczających pieniędzy, aby pokryć wydatki. Jest to tzw. limit kredytowy. Wysokość przyznanego limitu przez bank, zależy przede wszystkim od uzyskiwanych dochodów i wiarygodności klienta - na przykład może to być czas użytkowania konta osobistego w danym banku. Ale i to nie jest konieczne - bank może zażądać dodatkowych dowodów, które potwierdzą naszą wiarygodność.
Z kartą kredytową jest związany okres bezodsetkowy, w którym bank nie pobiera oprocentowania od zaciągniętego na karcie kredytu gotówkowego.
W zależności od banków, okres ten jest różny, ale w wynosi ok. 50-60 dni. Kredyt zaciągnięty na kartę kredytową jest przeważnie oprocentowany do wysokości maksymalnie dopuszczalnej przez Ustawę, obecnie wynosi 10% w skali roku (z zastrzeżeniem okresu bezodsetkowego.
Kartą kredytową można płacić za zakupy dokonane w internecie, sklepach tradycyjnych.
Złote karty kredytowe
Prestiżowe karty kredytowe - platynowe, złote - wydawane są klientom o określonych, wysokich dochodach. Właściciele takich kart kredytowych mogą liczyć na wiele przywilejów, np: zdecydowanie większy limit kredytowy, bonifikaty i zniżki.
Plusów i minusów kart kredytowych jest kilka. Zdecydowanym plusem jest to, że karta kredytowa zwiększa płynność finansową, a w okresie bezodsetkowym można korzystać z darmowego kredytu. Minus: karta kredytowa obniża zdolność kredytową, nawet wówczas, gdy z niej nie korzystamy. Należy pamiętać, że wypłaty gotówki z bankomatów nie są objęte okresem bezodsetkowym i taka transakcja jest obciążona wysoką prowizją. Banki pobierają roczną opłatę za możliwość korzystania z karty kredytowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.