Rata kredytowa, składa się z części kapitałowej i części odsetkowej. Jest to zatem suma kredytu i jego kosztów podzielona na liczbę miesięcy przez który kredyt będzie spłacany.
Koszty pozaodsetkowe, np. prowizja może być kredytowana i wliczona wówczas jest to kapitału lub płatna za góry, przed wypłaceniem kredytu.
Od długości przyjętego czasu spłaty zależy liczba rat.
Daty płatności rat, ich wysokość oraz często przedstawienie wyliczeń części kapitałowej i odsetkowej nazywane jest harmonogramem spłaty kredytu. Ułatwia to oczywiście spłatę kredytu oraz uwzględnienie wysokości raty w budżecie domowym.
Raty kredytu można podzielić w zasadzie na dwa rodzaje:
- Rata malejąca. Mniej popularna wśród kredytobiorców i nie jest preferowana przy spłacie kredytu hipotecznego. Na początku spłaty kredytu raty są najwyższe i zmniejszają się z każdym kolejnym miesiącem spłaty. Jest to tańsze rozwiązanie ze względu na koszt odsetkowy, czyli na cenę kredytu.
- Rata równa. Wysokość raty jest stała i nie zmienia się przez cały czas trwania umowy kredytowej. Należy jednak uwzględnić, że rata będzie stała w przypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem. Koszt odsetkowy kredytu jest w tym przypadku większy, a więc i kredyt jest droższy.
Aby obliczyć ratę kredytu gotówkowego należy skontaktować się z bankiem, a nie korzystać z porównywarki kredytów gotówkowych, ponieważ wyliczenia będą wyłącznie oszacowane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.