wtorek, 8 listopada 2016

BIK czy BIG?

Nazwy podobne, ale obie firmy zajmują się czymś inny. Mimo wszystko pozostają w orbicie zainteresowań klientów banków i firm pożyczkowych i jednocześnie rozbudzają duże emocje.

BIK czy BIG

Pożyczka bez BIK i BIG. O co chodzi?

BIG - Biura Informacji Gospodarczej gromadzą dane, które pochodzą od wierzycieli. Na polskim rynku możemy wyróżnić 3 takiego rodzaju podmioty:

- BIG InfoMonitor,
- Krajowy Rejestr Długów BIG SA (KRD),
- Rejestr Dłużników ERIF BIG SA,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Teraz staje się bardziej jasne, kiedy widzimy ogłoszenia typu "pożyczka pozabankowa bez BIK", "pożyczki bez sprawdzania baz KRD"? Nawiasem mówiąc, nie warto korzystać z takich pożyczek, ponieważ są bardzo drogie.


Przeczytaj na blogu: Kredyt konsolidacyjny to tańszy kredyt?

W jednej konkretnej sytuacji się opłaca.

Kiedy nasze dane mogą się znaleźć w jednej z baz BIG i kto może nasz wpisać taką czarną listę?

Do baz BIG jako konsumenci możemy zostać wpisani jeżeli:

- zobowiązanie było wynikiem umowy, np. z firmą pożyczkową, operatorem komórkowym, spółdzielnią mieszkaniową, itp.
- łączna kwota zobowiązań, które są wymagane wynosi minimum 200 zł, a opóźnienie w jego spłacie przekracza 60 dni.
- minął ponad miesiąc jak wierzyciel wysłał do nas listem poleconym wezwania do zapłaty (ewentualnie doręczono do rąk własnych), w którym informuje nas o zamiarze przekazania naszych danych do biura informacji gospodarczej.

Biura informacji gospodarczej na nasz wniosek, wniosek wierzyciela i za naszą zgodą mogą przetwarzać informacje pozytywne o wywiązaniu się przez nas ze zobowiązań.

Jeżeli natomiast nie spłaciliśmy zobowiązania, to nie możemy żądać wykreślenia wpisu z bazy BIG. I nie ma co wówczas korzystać z oferty jakiejkolwiek firmy, która ogłasza się, że "czyści BIG" - bo jest to nieprawda. Działania musi podjąć wierzyciel, który w ciągu 14 dni od spłacenia przez nas długu musi zażądać od biura informacji gospodarczej aktualizacji wpisu.

I jest to prawny obowiązek wierzyciela, za niespełnienie którego grozi grzywna do 30 tys. zł.


Kredyt gotówkowy 100000 złotych - obliczenia rat i kosztów kredytowych według określonych paramatrów. Przegląd banków i propozycji.


Biuro Informacji Kredytowej

Czym zajmuje się BIK już pisaliśmy na blogu. Warto przypomnieć tym, którzy niewiedzą co to jest BIK i dlaczego nie jest to samo co BIG.

>BIK - Biuro Informacji Kredytowej - gromadzi dane pochodzące z instytucji finansowych, takie jak banki, SKOK-i. Niektóre firmy pożyczkowe również współpracują z BIK.

Biorąc kredyt lub pożyczkę możemy wyrazić zgodę, aby BIK przechowywał informacje o naszym zobowiązaniu już po jego wygaśnięciu. W przypadku, gdy takiej zgody nie wyrazimy, to tylko gdy zobowiązanie wygaśnie, informacje zostaną wymazana z bazy BIK.

Kiedy spłacamy kredyty i pożyczki terminowo, to wszystko jest w porządku. W przypadku opóźnień sytuacja przedstawia się znacznie gorzej. W przypadku spóźnienia ze spłatą raty powyżej 60 dni i równocześnie kredytodawca powiadomił nas o zaległości oraz o zamiarze umieszczenia informacji w bazie BIK, biuro może wówczas przechowywać nasze dane bez wyrażenia przez nas zgody. Informacja taka pozostaje w bazie przez 5 lat.

Jeżeli wpis w BIK jest wynikiem pomyłki banku, to należy wówczas skontaktować się z bankiem, a nie z BIK. W celach statystycznych BIK może przetwarzać nasze dane przez okres 12 lat.

Pozytywna historia kredytowa w BIK ma duże znacznie przy podejmowaniu przez bank decyzji o naszej wiarygodności kredytowej. Im dłuższa taka pozytywna historia kredytowa, tym mamy większe szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki w banku i na lepszych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.